Enni Cake keresője

2014. május 27., kedd

Csőrike torta (Levendulás-citromos trüffeltorta)

Múlt héten elballagott a kislányom az óvodából. Hát, telik az idő, ők sem lesznek már fiatalabbak... :)

A tortát én vállaltam be, és mivel a csoportban 26 kisgyerek van, plusz szülők, ezért minimum egy 50 szeletes tortában gondolkodtam. Kedvenc ízük a csoki, ezt dobtam fel egy kis levendulával.

Az alsó lap összesen 4 darab piskótából állt, két citromos-levendulás és két kakaós, ezek váltakoztak, pont úgy, mint a szeptemberi esküvői tortában. De most a 10 EK víz helyett tettem bele 6 EK vizet, 2 EK friss citromlevet és 2 EK levendulaszirupot, ízesítésnek pedig 1 tk szárított és kávédarálóban porrá őrölt levendulavirágot. A kakaós lap egy 4 tojásos kakaós piskóta volt. Mindkét lapot kettévágtam, és az egyik kakaósat a csokikrém rákenése előtt még megkentem erdei gyümölcs lekvárral. A krémhez 1,7 l tejszínből és 90 dkg csokiból készítettem trüffelkrémet, ehhez tettem kb. 1-2 tk-nyi őrölt levendulát,(ezt ízlés szerint lehet növelni, én szórtam volna még bele, de nem akartam, hogy a gyerekek kiérezzék, és esetleg emiatt ne egyék meg). 

A felső torta egy 5 tojásos citromos-levendulás piskóta, ezt szokás szerint három részre vágtam, a töltéshez 8 dl tejszínt és 45 dkg csokit használtam, levendulával ízesítve.

Mivel a csoport Csőrikéről lett elnevezve, adott volt a díszítés. Alulra a ballagó gyerekek jelét próbáltam lerajzolni, több-kevesebb sikerrel. 




2014. május 24., szombat

ANZAC keksz

Ez az érdekes nevű sütike még az első világháború idejéből származik, amikor az ausztrál és új-zélandi asszonyok ilyen kekszet küldtek a háborúban harcoló katona férjüknek. Maga az ANZAC név egy rövidítés: Australian and New Zealand Armi Corps. A fő alapanyagok úgy lettek összeválogatva, hogy ne romoljanak meg a hosszú úton. Tojás tudatosan nincs benne (bevallom őszintén, először azt hittem, hogy véletlenül kihagyták a receptből), mégpedig azért, mert abban az időben nagyon sok tyúk elpusztult, és hiánycikk lett a tojás. Nem baj, így is összeállt. 
A korabeli Anzac kekszek még sokkal keményebbek voltak, nem édességnek ették, hanem egyfajta kenyér-helyettesítő volt, ami nagyon sokáig elállt. Manapság bármelyik brit és ausztrál szupermarket polcain meg lehet találni ezt a süteményt. Olyan nagy népszerűségnek örvend, hogy egy darabig a Subway gyorsétteremlánc is saját kekszként árusította.

Nagyon finom, mert kellemesen puha, és nem túl édes. 


Hozzávalók (30 darabhoz)

  • 10 dkg liszt
  • 5 dkg teljes kiőrlésű liszt (lehet búza vagy tönköly)
  • 12 dkg barna cukor
  • 1 tk szódabikarbóna
  • 9 dkg zabpehely
  • 9 dkg natúr kókuszchips
  • 12 dkg vaj
  • 5 dkg méz
  • 0,5 dl víz
A kétfajta lisztet, a barna cukrot, a szódabikarbónát, a zabpelyhet és a kókuszchipset összekeverem. (Előtte a kókuszt mozsárban vagy késes aprítógépben apróra vágom.) Megolvasztom a vajat a mézzel, és azt is belekeverem, végül a vizet is ráöntöm. Ebből a masszából diónyi nagyságú golyókat gyúrok, ráteszem egy 30x40-es sütőtepsire, és 180 fokos sütőben 12 percig sütöm. (Az eredeti recept 8-10 percet ír elő, de én ekkor még nagyon lágynak éreztem, ezért tovább sütöttem. Ez a 12 perc pont megfelelő volt az én sütőmnek. Vigyázzunk, hogy a süti hűlés közben egy kicsit keményedik, ezért nem kell teljes keményedésig sütni!) Nekem is pontosan 30 darab lett belőle.

2014. május 18., vasárnap

Bolondos rebarbarakrém gyömbérrel

Anyukáméknak a héten volt a házassági évfordulójuk. Most nem tortát sütöttem, hanem egy rebarbarás pohárkrémet. Ezzel a recepttel sok éve, még Kanadában találkoztam először, akkor írtam ki az egyik szakácskönyvből, és azóta is sokszor a kezembe került a "Rhubarb fool with ginger". Mindig, amikor megláttam, az április bolondja jutott róla eszembe. Meg az, hogy ki az a bolond, aki ilyen nevet ad egy desszertnek. Aztán kicsit utánaolvastam, hogy ez az egyik legkedveltebb nyári recept Nagy-Britanniában, a régi idők egyik nagy klasszikusa.  Úgy olvastam, hogy eredetileg egy francia szó, a foulé, azaz préselni szóból származik, de hogy pontosan miért ez lett a neve, arra nem sikerült rájönnöm (még a Larousse Gasztronómiai lexikonban sem írnak róla). Mindenesetre az angoloknál nagyon közkedvelt. Apró eltérések lehetnek az elkészítésében, de ahogy Rowley Leigh, egy híres angol séf és gasztronómiai szakíró is megmondta: "az angol ételekben az a legjobb, hogy az elkészítési módjuk egyszerűen elegáns és sikerül megtalálni az édes és a savanyú íz közötti ideális egyensúlyt." Azóta megtaláltam az állítólagos ideális rhubarb fool receptjét, legközelebb kipróbálom, és ha az is finom, megosztom veletek.

Ez a változat a legújabb Sweet Dreams-ben jelent meg, a németek elhagyták a névből a "bolond" szót, de ráismertem a receptre, és végre megcsináltam! Karamellkészítéssel indul, azon kell megpárolni a rebarbarát, ami nagyon jót tesz az elkészült krémnek, a gyömbér mellett klasszul érződik benne a karamell íze.
Én most csak fél adagot készítettem belőle, ebből lett az itt látható 3 pohárnyi mennyiség, de nyugodtan meg lehet duplázni a hozzávalókat. Annyit változtattam az eedeti recepten, hogy egy kevés epret is adtam hozzá.


Hozzávalók:
  • 2-3 cm friss gyömbér meghámozva, lereszelve
  • 25 dkg rebarba, meghámozva, apróra vágva
  • 3-4 dkg cukor
  • 3 cl almalé (kb. 2 nagy EK)
  • 1 EK citromlé
  • 2 dl tejszín
  • 1 EK vaníliás cukor
  • esetleg 3 szem eper (elhagyható)
A cukrot egy serpenyőben karamellizálom, majd ráöntöm az almalevet és a citromlevet. Alacsony lángon picit főzöm. Utána rádobom a rebarbarát és a gyömbért, majd kb. 5 percig főzöm, vagy addig, amíg a rebarbara megpuhul. Leveszem a tűzről, és teljesen kihűtöm.

A tejszínt felverem, közben lassan beleszórom a vaníliás cukrot. A rebarbarakrémmel váltakozva üvegpoharakba szedem. Az egyes rétegek jól el fognak különülni. A legfelső réteghez a maradék tejszínt összekevertem 3 szem összeturmixolt eperrel. 

Az eredeti receptben a legvégén kanállal kicsit össze kellett volna keverni a kétféle krémet, hogy márványos legyen, de én most nem tettem, mert annyira szép volt így.



2014. május 16., péntek

Epres-fehércsokis-narancsos tiramisu

A Saunders-torta szombat este elfogyott. Gondoltam, hogy így lesz, ezért előrelátóan készítettem egy epres desszertet vasárnap ebéd utánra, és még csak a sütőt sem kellett bekapcsolni hozzá. (Recept: Good Food Magazin)


Hozzávalók:
  •  3 lap zselatin
  • 100 g fehér csoki, apróra tördelve
  • 150 ml tej
  • 1/2 vaníliarúd kikapart belseje
  • 150 g túró
  • 250 g mascarpone
  • 2 tojás
  • 45 g cukor
  • 1 narancs reszelt héja és leve
  • 500 g eper
  • kb. 200 g babapiskóta
A zselatinlapokat beáztatom. A tejet a vaníliával felforralom, és a kinyomkodott zselatint feloldom benne. A fehér csokit is hozzáadom, és kevergetve azt is felolvasztom benne. Kicsit lehűtöm, addig folytatom a többivel. A túrót és a mascarponét habverővel simára verem. A tojásokat szétválasztom, és a sárgáját 25 g cukorral és a narancshéjjal addig verem a habverővel, amíg kicsit kivilágosodik a színe és sűrű, krémes lesz az állaga. A túrós mascarponét hozzáadom, azzal is elkeverem, ezután a fehér csokis tejet is beleöntöm. Végül a felvert tojásfehérjét is beleforgatom.

A krém elkészült. Előveszek egy jénai tálat, nekem kb. 20x30 cm-es, és kirakom az alját babapiskótával. (A 10 dekás csomagban pont annyi van, amennyivel ki tudom bélelni a tálat.) A narancslé felével meglocsolgatom. Szoktam arra ügyelni, hogy lehetőleg csak a piskóta kapjon a folyadékból, mert nem jó, ha narancslében úszik a desszert.) Ráhalmozom a krém felét, majd 15 dkg epret botmixerrel összeturmixolok a maradék 2 dkg cukorral, és kanállal óvatosan ráöntögetem a fehér krém tetejére, hogy nagyjából mindenhova jusson. A maradék epret felszeletelem, és a felével kirakom a desszertem tetejét.


Ezután jön a második réteg: a babapiskóta másik fele a maradék narancslével meglocsolva, majd a maradék krém, végül a maradék eperrel kidíszítem a tetejét. Én az eprek alá szórtam egy réteg kakaóport is, mert így jobban szeretjük, de nem muszáj. Legalább 3 órára hűtőbe kell tenni, de még jobb, ha egész éjszaka ott van.




Lehet díszíteni tejszínhabbal is

2014. május 14., szerda

Gombás-spenótos lasagne

Egy jó tipp arra vonatkozóan, hogy mit készítsünk a zsenge tavaszi spenótból. Bár ehhez az ételhez nem kell sok belőle, mindössze egy kis zacskónyi, a gombával együtt nagyon jó párost alkotnak. Nem is kell hozzá sokkal több hozzávaló: még egy kis krémsajt és lasagne lapok, és az elkészítése sem bonyolult. Elő lehet készíteni a tölteléket korábban, én pl. reggel gyorsan összedobtam, bele is rétegeztem a jénaiba, és amikor délben hazaértünk, csak be kellett tenni a sütőbe. (Recept: Good Food Magazin)


Hozzávalók:
  • 2 EK olívaolaj
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 25 dkg gomba, szeletelve
  • 1 tk kakukkfű
  • 20 dkg spenót
  • 30 dkg krémsajt
  • 2 dl tejszín
  • kb. 12 db lasagne lap
  • kevés reszelt parmezán
Az olajon megpirítom a fokhagymát, ezután hozzáadom a gombát és a kakukkfüvet, sózom és pár percig pirítom. Ezután rádobom a spenótleveleket, és hagyom, hogy megfonnyadjon. A tűzről levéve belekeverem a krémsajtot. Az eredeti recept nem írt tejszínt hozzá, de én kicsit száraznak találtam, ezért öntöttem hozzá egy kis dobozzal, kicsit összeforraltam, és szerintem így lett jó szaftos az állaga.

Előveszek egy jénait (kb. 20x30-ast), és beleteszek annyi szószt, hogy ne látsszon a tál alja. Ráhelyezek 3 db lasagne lapot, amire egy réteg szósz jön. Így folytatom a rétegezést, amíg el nem fogynak az alapanyagok. Nekem 4 lasagne rétegem lett. Arra ügyeljünk, hogy a teteje nem maradhat üresen, ezért mindenképpen hagyjunk annyi szószt, amivel teljesen be lehet fedni az utolsó sor tésztát. Megszórom reszelt sajttal, és beteszem a sütőbe: 200 fokon 30-35 perc alatt megsül. Friss vegyes salátát készítsünk hozzá!

Megjegyzés: aki nem akar vega ételt, vagy olyan személyek is akadnak a társaságában, akiknek az étel csak akkor étel, ha hús is van benne (én ilyet nem ismerek...!), akkor így járjon el : mielőtt elkezdi a főzést, tegyen bele 5-10 dkg kockázott füstölt szalonnát/bacont, és süsse zsírjára. Ezután lehet beletenni a fokhagymát, majd a gombát, stb.  Nagyon finom füstös ízt kap tőle az étel, és így a húsimádóknak sem lehet egy szavuk sem.






2014. május 10., szombat

Túrós máktorta eperrel (Saunders-torta)

Elkészült az idei Eurovíziós szurkolói tortám. Eredetileg egy sima máktortának indult, amiből Apósomnak vágtam le egy nagyobb darabot, hogy a kórházban legyen mit eszegetnie a kakaó mellé. Aztán a maradékot kicsit kidíszítettem ma estére, hogy legyen mit nassolni dalhallgatás közben.

Az eredeti receptet az egyik Metropol újságban láttam még húsvét előtt: Bezselics Ildikó, A Két Cica Konyhája nevű blog írójának két mákos receptjét közölték az ünnepre. Nagyon szeretem a mákot, ezért mindkettőt kipróbáltam, egyik jobb, mint a másik. Ez a mostani egy olyan torta, aminek a tésztájában mák, túró és citrom van, mindhárom íz nagyon jól érződik benne, egymással harmonizálva. A túrótól jó szaftos, akár magában is lehetne enni. Eredetileg kettőbe kellett volna elvágni, és megtölteni egy túrós-mascarponés töltelékkel, de én hirtelen felindulásból háromba vágtam, hogy vékonyak legyenek a lapok, és kentem közé még egy réteg lekvárt. A tetejét lehet egyszerűen porcukorral megszórni, vagy a 25 dekás mascarpone maradékával lekenni. Mindkettő finom.


Hozzávalók:

a tortalaphoz:
  • 25 dkg vaj
  • 25 dkg porcukor
  • 4 EK darált mák
  • 1 citrom reszelt héja és leve
  • 12 dkg túró
  • 4 tojás
  • 0,8 dl tej
  • 25 dkg liszt
  • fél csomag (6 g) sütőpor
a töltelékhez:
  • 13 dkg túró
  • 1 citrom reszelt héja
  • pár csepp citromlé
  • 15 dkg mascarpone
  • 1 EK méz
A vajat habosra keverem a porcukorral. Hozzáadom a mákot, a citomhéjat és a citromlevet, a túrót, a tojások sárgáját, majd a tejet, és alaposan összekeverem. A sütőporos lisztet beleszitálom. A tojásfehérjékből kemény habot verek, és óvatosan azt is beleforgatom.  26 centis tortaformában 180 fokon kb. 40 percig sütöm.

A krémhez az összes hozzávalót krémesre kikeverem. A tésztalapot

a) kettévágom, megkenem a túrókrémmel, és a tetejét megszórom porcukorral.


b) háromba vágom, az alsó lapot megkenem lekvárral (én most epres-rebarbarásat választottam, ezek igazi tavaszi ízek), ráteszem a második lapot, arra rákenem a túrókrémet, végül a legfelső lapot, és a tetejét megszórom porcukorral.



c) ugyanaz, mint a b) annyi különbséggel, hogy a dobozban a maradék 10 dkg mascarponét kikeverem 1 EK mézzel, és ezzel kenem meg a tortát. A tetejét eprekkel díszítem.




A verseny még javában tart, az eredményt nem tudjuk, de én nagyon szurkolok neki!

2014. május 4., vasárnap

Krémes epres szelet

Ezt a süteményt Anyukám pár hete sütötte meg először, és azóta folyamatosan... Ha jól tudom, az egyik Blikk Nők Konyhában jelent meg a recept. Idén úgy néz ki, hogy ez lesz a család aktuális kedvenc epres sütije. (A tavalyi ez volt.) Hivatalos neve: epres tiramisu, de szerintem kevés köze van az eredeti tiramisu-hoz: piskótalapot kell hozzá sütni, a krém alapja pedig egy tojásos főzött krém. Ezekből is látszik, hogy egy kicsit tovább tart az elkészítése, mint az eredeti olasz verziónak. Viszont nagyon tudom ajánlani, mert borzasztó finom és egy szelet nem elég belőle!

A piskóta elkészítésénél elővettem a kamrából (hihi, nincs is kamrám) a féltve őrzött mákolajamat, mivel csak néhány evőkanálnyi mennyiséget kellett hozzá beáldozni. Kíváncsi voltam, érződni fog-e a mák íze. És igen, nagyon! Igaz, hogy jó minőségű, hidegen sajtolt őrségi olajról van szó, nagyon intenzív illatú és ízű, biztosan ezért őrizte meg a zamatát a piskótában is. És itt be kell vallanom, hogy a piskótám most kicsit tömör lett, mert először készítettem ezt a receptet, és  a lisztet és az olajat a habverővel kevertem el benne. Hiába volt a legkisebb fokozaton, rögtön összeesett a tésztám, úgyhogy a cukros tojás felverése után mindenképpen kézzel folytassuk a keverést. Ezenkívül a tejszín sem akart felverődni, így most nekem elég vékonyka lett a krémes réteg, de általában egyforma vastag szokott lenni a tésztával.


Hozzávalók:

a piskótához:
  • 4 tojás, szétválasztva
  • 10 dkg cukor
  • 10 dkg liszt
  • 4 EK olaj
a krémhez:
  • 3 dl tejszín
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • 25 dkg mascarpone
  • 20 dkg zsíros tejföl
  • 4 tojássárgája
  • 15 dkg porcukor
  • 4 lap zselatin

ezen kívül:
  • kb. 30 dkg eper, szeletelve
  • a szóráshoz kakaópor

Először elkészítem a piskótalapot: a tojásfehérjéket habosra verem a cukorral, majd egyenként hozzáadom a sárgákat is. Most kivételesen nem tanácsolom, hogy negyed óráig verjük (mint a jól bevált vizes piskótámnál), mert nem az a lényege, hogy minél magasabbra feljöjjön, nem akarjuk elvágni háromba, sőt kettőbe sem. Tehát nem jó, ha nagyon magas a piskóta, inkább vékonyabb réteg legyen. Ezután beleszitálom a lisztet, és végül az olajjal is óvatosan elkeverem. Kivajazott, kilisztezett kb. 20x30 cm méretű sütőedénybe öntöm, és 180 fokon kb. 20 perc alatt megsütöm. A formában hagyom kihűlni.

A krémhez felverem a tejszínt a vaníliás cukorral. Egy másik tálban kikeverem a mascarponét a tejföllel, és a tejszínhabbal fellazítom. Egy kis serpenyőben a porcukros tojássárgákat forró vízgőz felett besűrítem. Ez viszonylag gyorsan bekövetkezik, mert a tojássárgán kívül nincs más folyadék benne. Közben a zselatinlapokat beáztatom kb. 5 percre hideg vízbe, majd jól kinyomkodom, és a még forró krémben felolvasztom. Ezután összekeverem a tejszínes mascarponéval, de még meleg legyen, különben a zselatin elkezd megszilárdulni, és nem lesz homogén az állaga. 

A piskótalap tetejére ráöntöm a krém felét. Várok pár percet, hogy kicsit szilárduljon, és csak azután kezdem kirakni eperszeletekkel. Utána leöntöm a maradék krémmel, és mehet is a hűtőbe dermedni. A legjobb egy éjszakán át hűteni. Tálalás előtt meg lehet szórni a tetejét kakaóporral, de akár eperdarabokkal is.

Az anyák-napi levendulámmal, remélem, hamarosan kivirágzik!


Hadd köszöntsem én is az Anyukámat ezzel a tőle tanult édességgel anyák napja alkalmából!


2014. május 1., csütörtök

Epres-citromos pohárkrém

Az eredeti receptet a Sweet Dreams magazin téli számában olvastam: egy  citromos-tejfölös pohárkrémről volt szó, amit még télen ki akartam próbálni. Csak azután elmaradt, és most volt itthon egy kevés eperpürém, így kicsit átírtam a receptet, egy tavaszi változatra. Hogy valami ropogós is legyen benne, tettem közé két réteg kekszet is, ez kicsit megpuhult állás közben, és nagyon jót tett a receptnek. Összességében elég sokat elpiszmogtam vele, de a végeredményt kóstolva már egyáltalán nem bántam, és aki akarja, egyszerűsítheti is a krémeket, hogy nem tesz bele olyan sokfélét, csak egyet-kettőt, és azt váltogatja.


Hozzávalók:

citromkrém:
  • 150 ml frissen facsart citromlé
  • 125 g cukor
  • 20 g étkezési keményítő
  • 1 tojás
  • 2 tojássárgája
  • 75 g vaj
tejfölös krém:
  • 200 g tejföl
  • 100  joghurt
  • 150 g tejszín
ezen kívül:
  • kb. 150 g eper, botmixerrel összeturmixolva
  • 1 lap zselatin
  • 100 g joghurt
  • csokis keksz
A citromlevet a cukorral felmelegítem, és addig főzöm, amíg a cukor elolvad benne. A keményítőt 2 EK vízzel, a tojással és a tojássárgákkal összekeverem.  A forró citromlevet nagyon lassan, folyamatosan kevergetve a tojásokhoz öntöm, majd a tűzre visszatéve továbbra is kevergetve besűrítem. Leveszem a tűzről és apró darabokban beledobom a vajat, mindig alaposan elkeverve egy-egy darab után. Kicsit kihűtöm a citromkémet, addig elkészítem a tejfölös krémet.

A tejfölt a joghurttal és a cukorral kikeverem. A tejszínt felverem, és ezt is beleforgatom. Megfelezem, és a az egyik feléhez hozzáadom az eperpürét. A zselatinlapot hideg vízbe beáztatom, majd kb. 5 perc múlva kinyomkodom, mikróban néhány mp alatt felolvasztom, és az epres krémhez keverem.
Ezután elkezdhetem a poharakat megtölteni. Legalulra teszek kevés összetört kekszet. Nekem most a Detki állatos kakaós keksze volt itthon, ebből tettem bele 5-5 darabot, és mivel nagyon kicsik az állatok, ezt a kekszet nem nem kellett darabolni. Erre jön egy réteg citromkrém, ez kicsit sűrűbb állagú, ezért viszonylag nehezebb adagolni. A tetejére megy egy réteg fehér (tejfölös) krém, majd az epres. Utána kicsit várok, esetleg rövid időre hűtőbe is lehet tenni, hogy dermedjenek a rétegek. És újra kezdem a rétegzést, először a sárga, majd a fehér, végül a rózsaszín. Ismét ajánlom, hogy tegyük kicsit hűtőbe. Nekem ezen a ponton elfogyott a fehér és az epres krémem, maradt viszont citromos, amit hirtelen felindulásból összekevertem a dobozban maradt kb. 100-130 g natúr joghurttal, és így egy lágyabb állagú, de ugyanolyan finom, savanykás krémet kaptam. Mielőtt ezt is rátettem volna, megszórtam újabb 5-5 darab csokis keksszel, és erre jött a maradék joghurtos citromkrém. Kicsit ismét hűtőbe tettem, és pár perc múlva ráöntöttem az utolsó réteget, 1-2 szem összeturmixolt epret. Ha valakinek elfogy közben, az sem baj, nekem sem jutott már mindegyikre.
Tálalás előtt még megszórom kevés mandulaforgáccsal, amit előtte porcukorral egy serpenyőben megpirítok, majd miután kicsit karamellizálódott, egy sütőpapírra terítem hűlni, majd ezután kézzel elmorzsolgatom (Kb. 5 dkg mandulaforgácshoz adok 4 dkg porcukrot.)