Enni Cake keresője

2014. szeptember 26., péntek

Kakaós-sütőtökös kuglóf

Egy jó kis őszi kuglófrecept. Annyiban tér el a hagyományostól, hogy háromféle színű tésztája van: egy sárga, egy barna és egy narancssárga. Ettől kicsit munkaigényesebb, de sokkal látványosabb. Este 9-kor is bátran neki lehet állni, ahogy én is tettem, főleg, ha előtte kicsit előkészítjük a hozzávalókat: lereszeljük a sütőtököt és megpirítjuk, ledaráljuk a diót. Innentől már csak kevergetni kell. (Recept: Sweet Dreams Magazin)



Hozzávalók:
a sárga/barna tésztához:
  • 125 g vaj
  • 115 g (barna) cukor
  • 2 tojás
  • csipet só
  • 250 g liszt
  • 1 zacskó sütőpor
  • 100 ml tej
  • 3 EK kakaópor (cukrozatlan)
a sütőtökös tésztához:
  • 80 g dió vagy mogyoró
  • 150 g sütőtök (nyersen)
  • 125 g vaj
  • 50 g barna cukor
  • csipet só
  • 1 tk fahéj
  • 50 g méz vagy juharszirup
  • 2 tojás
  • 150 g liszt
  • 1 tk sütőpor
A tésztához a vajat a cukorral habosra keverem. A tojásokat is beleütöm. A lisztet a sóval és a sütőporral elkeverve fokozatosan hozzáadom, és kb. 75 ml tejjel hígítom. Ha túl sűrű, pici tejet lehet még hozzátenni. Ezután két részre osztom a tésztát (nekem kb. 30-30 dkg-os adagok lettek), és az egyikbe beleszórom a kakaót és a maradék 25 ml tejet. Félreteszem, amíg elkészítem a sütőtökös tésztát. A diót száraz serpenyőben kicsit megpirítom, és ha kihűlt, ledarálom. A sütőtököt a reszelő finomabbik oldalán lereszelem. A vajat a cukorral ismét habosra keverem, beleteszem a csipet sót, a fahéjat és a mézet/juharszirupot, valamint a tojásokat. A diót és a reszelt sütőtököt is beleforgatom, végül a sütőporral elkevert lisztet.

A sárga tésztát beleszedem egy kivajazott kuglófforma aljába, elegyengetem, hogy mindenhova egyformán jusson. Ráöntöm a sütőtökös tésztát, azt is elsimítom, a tetejére pedig a kakaósat. 160 fokos sütőben kb. 70 percig kell sütni.





2014. szeptember 20., szombat

Paleo szőlős-almás kókuszgolyó aszalt áfonyával

Mostanában divat lett a paleolit életmód. Van, aki egészségügyi okokból kénytelen átállni (pl. reflux, különböző ételallergiák), van, aki az egészséges életmódot akarja követni. Vannak benne érdekes dolgok, habár nem mindegyikkel értek egyet, pl. a szénhidrát teljes száműzése az életünkből. Még teljes kiőrlésű kenyér sem, és semmi olasz tészta, semmi tejtermék, szerintem egy kisgyerekes családban, ahol nincs ételallergia, nehéz betartatni. Vannak benne dolgok, amik viszont tetszenek, pl. a kenyérfesztiválon múltkor kóstoltam egy paleo kenyeret. Kinézetre olyan volt, mint egy teljes kiőrlésű sötétbarna kenyér, állagra sűrű, de kizárólag magőrleményekből állt: mandulaliszt, lenmagliszt és darált dió. Vékony szeletkéket lehetett kóstolni belőle, és meglepően finom, igazi kenyérízű volt. Házi padlizsánkrémmel pl. nagyon el tudtam volna képzelni vacsorára. Más kérdés viszont, hogy egy fejlődésben lévő szervezet, pl az én ötödikes fiam hány szeletet tudott volna ebből bevágni, mert mondanom sem kell, hogy ezek nem olcsó dolgok (egy fél kilós kenyérmix-csomag 1600 Ft körül mozog). Ezért aztán nem mondom, hogy a családommal át tudnék állni teljes egészében a paleo életmódra. De néha megengedheti az ember, hogy egy-egy termékre elcsábuljon, mint múltkor is az egyik bioboltban. Nézegettem a máklisztet, almalisztet, és az eladó kedvesen megjegyezte, hogy a gyümölcsliszt hátulján lévő receptet már kóstolta, és bátran meri ajánlani. Nem kellett nagyon rábeszélnie, ugyanis nagyon jól hangzik, hogy egy édesség szárított almaliszt és kékszőlőmag liszt keverékéből készüljön. A szőlőmag tele van antioxidánssal, megköti a káros szabadgyököket, erősíti az immunrendszert, és nem mellesleg az íze is finom.  Én natúr joghurtba szoktam keverni, de ilyen formájában még nem kóstoltam. 

Egészen tegnapig. Amikor is elővettem a zacskót és kipróbáltam. Tényleg nagyon jó a recept, és végtelenül egyszerű. 12 dkg gyümölcslisztet össze kell keverni 5 dkg apróra vágott szárított vörös áfonyával, 1 dl vízzel és 2 dkg kókuszreszelékkel. Ennyi. Ez ha pontosan mérjük, valóban egy formázható massza lesz, amiből apró golyócskákat kell készíteni. Nekem huszonvalahány darab lett belőle. A recept nem írta, de én a végén kókuszreszelékbe forgattam, csak hogy jobban hasonlítson az igazi kókuszgolyóhoz. (A gyerekek miatt.) Pont úgy néz ki, de nincs benne semmi cukor, csak az alma természetes cukortartalma. Igazi egészséges nasi a gyerekeknek!






Nem bírtam ki, muszáj volt megkóstolni!


Ha valaki nem találja az említett keveréket a boltban, akkor a következő cég forgalmazza: SOLIO Kft. (Fadd) és Bellandor Kft. (Páty). 300 g-os kiszerelésben kapható.

2014. szeptember 17., szerda

Őszi sütőtökös-körtés kenyérlángos

Vasárnap házassági évfordulónk lévén valami fincsit akartam vacsorára sütni. Eszembe jutott ez az őszi recept, aminek minden hozzávalója a mostani évszakot idézi. Annyira ízlett mindenkinek, hogy elfogyott  az egész tepsi. (Na jó, a tepsit meghagyták...) Természetesen a nagy részét a fiúk ették. Annak ellenére, hogy túl sok hús nincs benne, ami férfiassá tehetné, mégis annyira ízlett a férjemnek, hogy majdnem a felét ő ette meg.  (Recept: Sweet Dreams Magazin)


A tészta: 
  • 500 g liszt
  • 1 zacskó szárított élesztő
  • 1 tk só
  • 250 ml langyos víz
  • 2 EK tökmagolaj
Az összes hozzávalóból tésztát gyúrunk és 60 percig meleg helyen kelesztjük. Vagy ha van kenyérsütőgépünk, akkor ezt a feladatot elvégzi helyettünk. 

Ha elkészült, fogjuk a szép, tökmagolajtól halvány zöldes színű tésztát és egy nagytepsi méretűre kinyújtjuk (vagy két kisebbre). Villával megszurkáljuk, majd megkenjük 2-3 dl tejföllel. 15 dkg megtisztított sütőtököt vékony szeletekre vágunk, és ezt eloszlatjuk a tejföl tetején,


majd 2 db félfőre vágott lilahagymát is teszünk rá,


utána egy szép nagy körtét, ezt is szeletelve.


Ezután jön a hús (vega változatnál ezt el lehet hagyni): 8-10 dkg szárított sonka vékony csíkokra tépkedve.


Eredetileg 3 dkg tökmaggal kellett volna megszórni, ami sajnos épp nem volt itthon. Ehelyett dióval szórtam meg,


 és végül kb. 15 dkg reszelt  sajttal koronázzuk meg a tetejét. 


180 fokon kb. 25-30 perc sütés kell neki.

A sütőből frissen kivéve
Ha lehet még fokozni az ízélményt: ruccolával megszórva még finomabb. (A gyerekek ketchup-pal leöntve ették.)



2014. szeptember 11., csütörtök

Levendulás Real Madrid torta

Kislányom ex-óvodai csoporttársa nagy Real Madrid rajongó, ő kérte ezt a tortát a 7. születésnapjára. Mivel az óvodai ballagáson ízlett a családnak a levendulás trüffeltortám, ennek is ugyanilyen lett az ízesítése. Mint már említettem, időközben átálltam a levendulaolajjal való ízesítésre, sokkal egyszerűbb és intenzívebb ízű. Persze nem akartam túl erőszakos levendulaízt, nehogy a gyerekek ne egyék meg, mindössze 3-3 cseppet tettem a piskótába és a krémbe is. Recept itt.





2014. szeptember 6., szombat

Sültpaprika krémleves

Ez az egyik nagy kedvencem. Ilyenkor, nyár végén, amikor olcsón lehet kápia paprikát kapni, még spórolós levesnek is hívható, nem úgy, mint télen, amikor kb. 1000 Ft-ért, ötszörannyiba kerül kilója. Azért az árával kezdem, mert pár éve a kisfiam iskolájában volt egy főzőverseny, amire ezzel a levessel neveztem be. Az volt a lényeg, hogy egy kétfogásos menüt kellett elkészítenünk annyi pénzből, amennyibe az iskolai menza kerül. A cél az volt, hogy felhívjuk a cég figyelmét arra, hogy kevés pénzből is lehet finom és változatos ételeket főzni. Az összegre már nem emlékszem pontosan, kb. 430 Ft rémlik, hát ennyiből is kihoztuk a levest és a főételt. Egy fantázianevet is kellett adni a menünknek (ezt persze rajtam kívül senki nem vette komolyan). Mivel tél volt, a Krampusz menü nevet választottam.


Az első fogás: Forró katlanban sült paprika krémleves apró kavicsokkal, a főétel pedig Pokoli sertésragu szarvacska tésztával.


Desszertnek meg vittem egy csokitortát.
 


Visszatérve a leveshez: Az eredeti receptet egy Nők Lapja Konyhában láttam meg, és ha jól emlékszem, a fele mennyiségű, azaz 50 dkg paprika volt előírva hozzá. Én ennek a duplájából szoktam készíteni, egyrészt, mert szeretem az intenzív ízét, másrészt pedig a sült paprika nem valami kiadós, eléggé csekély mennyiség az, ami a sütés és a héjlehúzás után ténylegesen megmarad. Úgyhogy bátran használjunk hozzá többet. Kicsit macerásnak látszik, de valójában nem az! A paprika kicsumázása után a paprikák maguktól sülnek a sütőben, a hűléshez sem kellünk, mindössze a lehúzás igényel némi időt, de ha jó alaposan megsütöttük a zöldségeket, szinte magától esik le a héja. Ezzel a legnehezebb munkát letudtuk, innen már tényleg nagyon egyszerű az elkészítés.


Hozzávalók:
  • 1 kg kápia paprika
  • 2 EK olaj
  • 1 hagyma, apróra vágva
  • 1/2 dl száraz fehérbor (elhagyható)
  • 1 l zöldségleves vagy húsleves
  • 1 dl tejszín/tejföl  
A paprikáknak levágom a kalapját és kicsumázom őket. Egy sütőpapíros tepsiben elrendezve 200 fokos sütőben kb. 50-60 percig sütöm. Nem baj, ha kívülről feketének látszik, attól még belülről nem ég meg. Ha kész, kiszedem egy mélyebb tálba és folpackkal azonnal lezárom a tetejét, így hagyom kihűlni. Ha jól dolgoztunk, a héja nagyon könnyen lehúzható. A sültpaprikát  felcsíkozom és félreteszem.

Kevés olajon megpárolom a hagymát, kicsit sózom, majd a bort rálöttyintem és hagyom elpárologni. Ezután rádobom a sült paprika csíkokat és felöntöm a levessel. Kb. 25 percig főzöm lefedve. Turmixolom és a tejszínnel sűrítem .Apró "kavicsokkal", azaz levesgyönggyel szoktuk enni.


2014. szeptember 2., kedd

Tejszínes áfonyás kókusztorta

Apukámnak pár hete volt a születésnapja, de mivel akkor nem voltunk otthon, kicsit megkésve, augusztus közepén köszöntöttük meg. Gondolkodtam a torta ízesítésén, és az egyik Sweet Dreams Magazinban megtaláltam a megfelelőt: kókuszos, tejszínes és áfonyás, pont ezek Édesapám kedvencei. Van benne almapüré is, erre a bébiételes püré is megfelel, de én frissen pároltam kb. 60 deka almából. Augusztus 18-án sütöttem, sikerült eltüntetni 2 nap alatt, hogy helyet csináljunk az országtortának. (Mind az öt unoka segített az elpusztításában).


Hozzávalók: 
a tésztához:
  • 5 tojás
  • 130 g cukor
  • 1 tk reszelt citromhéj
  • 1/2 tk vanília kivonat
  • csipet só
  • 140 g liszt
  • 50 g kókuszreszelék
  • 15 g keményítő
  • 1 tk sütőpor
a krémhez:
  • 300 g áfonya (mélyhűtött, de ha friss van, az is jó, nyilván)
  • 5 lap zselatin
  • 350 g almapüré
  • 50 g cukor
  • 1 tk vanília kivonat
  • 5 dl tejszín
  • 2 zacskó habfixáló
  • 50 g kókuszreszelék
  • 50 ml kókusztej
+ kb. fél üveg áfonyalekvár

Először a piskótát készítem el. A tojásokat szétválasztom, és a sárgáját a cukorral, a citromhéjjal és a vaníliával fehéredésig keverem.  Beleszitálom a sóval, keményítővel és sütőporral elkevert lisztet, majd a kókuszreszeléket is (ez nem volt eredetileg a receptben, de szerintem nem árt a piskótának a kókusz) beleszórom. Végül a csipet sóval kemény habbá vert tojásfehérjéket is beleforgatom. 26 centis tortaformában kb. 25-30 percig sütöm. 

A mirelit áfonyát felengedem. Az almapürével, cukorral és a vaníliával összekeverem. Szintén nem írta a recept, de én ezután a botmixerrel összeturmixoltam, mert csak így tud érvényesülni az áfonya szép kék színe (mellesleg a fotón is eléggé homogénnek nézett ki a krém). A zselatinlapokat beáztatom néhány percre hideg vízbe, majd kinyomkodom, mikróban pár mp alatt felolvasztom és 3 EK áfonyapürével simára keverem. Ezután beleforgatom a többi áfonyapürébe. 3 dl tejszínt a habfixálóval felverek. A kókuszreszelékkel és a kókusztejjel összevegyítem.

A kihűlt piskótalapot kettévágom. Az alsó lapot alaposan megkenem áfonyalekvárral,


majd köré teszem a kapcsos tortaformát és rákenem az összes tejszínes krémet. Beteszem a hűtőbe dermedni. Ezután rákenem az áfonyás krém felét, ráteszem a második lapot, majd ismét az áfonyás krém jön. Kb. 3 órán keresztül hűtőben tárolom. Óvatosan lehúzom róla a karimát.


Ezután a maradék 2 dl tejszínt felverve körbekenem a tetejét tejszínhabbal és ízlés szerint díszítem. Az oldalát kókuszreszelékkel lehet megszórni.